YKS Sınav Sorularının Paylaşıldığı İddiaları Hakkında

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) 08.06.2024 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Basında, sınav esnasında telefonla çekilen soruların öğrencilerin olduğu “Benim Hocam”adlı bir WhatsApp grubunda paylaşıldığı iddiası yer almaktadır. Söz konusu iddia, sınava telefonla girildiği ve soruların çekilmesine izin verildiği şüphesine yol açmıştır.

Bu durum ise sınav güvenliği ve denetim süreçlerinin yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Gelişen teknolojik imkanlarla uyarlı şekilde, gerek sınav öncesinde soru kitapçıklarının sızmaması gerekse de sınav esnasında soru kitapçıklarından fotoğraf, kayıt vs. alınarak dışarıya ulaştırılmasının önlenmesi ve olası sınav adaletsizliklerinin önüne geçilmesi zarureti bulunmaktadır.

Geçmiş yıllarda FETÖ yapılanmasının soruları önceden temin ettiği ve mensubu olan öğrencilere dağıttığı ortaya çıkarılmıştır.

İş bu YKS sınavında da benzer bir durumun olup olmadığı hususunda derhal soruşturma başlatılmasını ve soruların sınav öncesinde ve/veya sınav esnasında paylaşıldığının tesbit edilmesi halinde, sınavın derhal iptaline karar verilmesini,

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yenilik Partisi Parti Sözcüsü

Doç.Dr. Kemal ÇİFTÇİ

Ben dahil hiçbirimiz tek başımıza iyi şeyler yapmıyoruz. Ama hepimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz ve birlikte harika bir şey başarabiliriz. Sadece birlikte başarabiliriz.

İletişim

+90 543 586 42 42

bilgi@yenilikpartisi.org.tr

Atatürk Blv. No:231/ 6
Kavaklıdere 06680 Çankaya / ANKARA

Copyright © 2024 Yenilik Partisi. All rights reserved

Paylaş
Bağlantıyı kopyala