Türkiye Milleti ve Türk Milleti İfadeleri Hakkında

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Partisi’nin 28 Mayıs 2024 tarihli Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “……..Milletimizin sahibi olacaksınız. Türkiye Milleti’nin de sahibi sizler olacak ve gelecekte sizler yöneteceksiniz…..” ifadelerini kullanmıştır.

Sayın Bahçeli’nin “Türkiye Milleti” ifadesini kullanması kamuoyunun dikkatinden kaçmamış ve eleştirileri beraberinde getirmiştir.

“Türkiye Milleti” ile “Türk Milleti” arasında, Sevr Antlaşması ile Lozan Antlaşması arasında olduğu gibi devasa anlam ve içerik farkı bulunmaktadır. “Türkiye Milleti” ifadesiyle, farklı etnik ve dinsel kimlikler ve esas olarak “Ümmet” kimliğine tekabül eden bir anlayış, “Türk Milleti” ifadesiyle ise Türk kimliğine dayanan bir “ulus devlet“ anlayışı kastedilmektedir.

Son günlerde siyasal İslamcı iktidarın “yeni bir Anayasa” söylemi ile vücut buldurulmaya çalışılan “Türkiye Milleti” anlayışının,Sayın Bahçeli’yi etkilemiş olabileceği değerlendirmelerine rastlanılmaktadır.

Biz ise Sayın Bahçeli’nin bir dil sürçmesi yaşamış olduğunu düşünmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yenilik Partisi Parti Sözcüsü

Doç.Dr. Kemal ÇİFTÇİ

Ben dahil hiçbirimiz tek başımıza iyi şeyler yapmıyoruz. Ama hepimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz ve birlikte harika bir şey başarabiliriz. Sadece birlikte başarabiliriz.

İletişim

+90 543 586 42 42

bilgi@yenilikpartisi.org.tr

Atatürk Blv. No:231/ 6
Kavaklıdere 06680 Çankaya / ANKARA

Copyright © 2024 Yenilik Partisi. All rights reserved

Paylaş
Bağlantıyı kopyala