Toplumsal Muhalefeti Susturma Düzenlemeleri Hakkında

AKP iktidarı, 31 Mart 2024 yerel yönetimler için yapılan seçimlerden zayıflayarak çıkmıştır ve hemen ardından, toplumsal muhalefeti daha fazla baskılama ve susturma çalışmalarına başlamıştır.

AKP’nin T.B.M.M’ye sunmayı planladığı 9. Yargı Paketi’nde yer alan ve “etki ajanlığı” düzenlemesi olarak bilinen düzenlemeyle, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda Türk vatandaşları veya kurum ve kuruluşları ya da Türkiye’de bulunan yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıranların 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları öngörülmektedir. Taslak metinde yer alan “devletin güvenliği” ve “siyasal yarar”ı, siyasal İslamcı zihniyet belirleyecektir. Söz konusu yasal düzenleme ile gazeteciler, sivil toplum örgütlerinin mensupları, araştırmacılar, kolaylıkla “etki ajanı” ilan edilip tutuklanabileceklerdir.

AKP’nin T.B.M.M’ye sunduğu, Türk Silahlı Huvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle, emekli komutanların, makam ve görevlerine ilişkin unvanlarını kullanarak; beyanat vermeleri, yazı yazmaları ya da açıklamalarda bulunmaları durumunda üç yıla kadar hapisle cezalandırılmaları öngörülmektedir. Söz konusu yasal düzenleme ile emekli komutanların TSK’dan izin almaksızın görev yapmış oldukları alanlarla ilgili açıklama yapmalarının önüne geçilmekte, muhalif medya kanallarına açıklamalarda bulunmaları engellenmekte, soruşturma ve dava tehdidi ile sindirilmeleri amaçlanmaktadır.

Dikkatlerden kaçmaması gereken bir başka düzenleme, 2018’de Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nda yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı’na verilen seferberlik ilanı yetkisine ilişkin yönetmeliktir. Buna göre, Cumhurbaşkanı, ”buhran” ve ”gerginlik” gibi muğlak ve net olmayan durumlarda genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verebilecektir. Siyaseten toplumsal desteğini önemli ölçüde kaybetmiş ve olası seçimlerde kaybedeceği anlaşılan Sayın Cumhurbaşkanı, bir ayaklanma veya kalkışma davranışlarının ortaya çıktığından bahisle genel veya kısmi seferberlik ilan edebilecek, seçimleri erteleyebilecek ve böylelikle, esasında kendisini korumaya yönelik tedbirleri alabilecektir.

Tüm bu yasal düzenlemelerin amacı, toplum üzerinde yargı baskısı oluşturarak daha fazla susturmak ve korkutarak sindirmektir.

AKP’nin, siyasal alanı yeniden düzenleme, muhalefeti parçalama ve toplumda yargı erki eliyle korku salarak iktidarını devam ettirme çabası içerisinde olduğu açıktır ve siyasal İslamcı zihniyetin iktidarına, erken seçimlerle son verilmelidir.

Yenilik Partisi, toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik olduğu açık olan yasa tekliflerinin yasalaşmaması için azami çabayı gösterecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yenilik Partisi Parti Sözcüsü

Doç.Dr. Kemal ÇİFTÇİ

Ben dahil hiçbirimiz tek başımıza iyi şeyler yapmıyoruz. Ama hepimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz ve birlikte harika bir şey başarabiliriz. Sadece birlikte başarabiliriz.

İletişim

+90 543 586 42 42

bilgi@yenilikpartisi.org.tr

Atatürk Blv. No:231/ 6
Kavaklıdere 06680 Çankaya / ANKARA

Copyright © 2024 Yenilik Partisi. All rights reserved

Paylaş
Bağlantıyı kopyala