Genel Başkanımız Sayın Öztürk Yılmaz’a Suikast Davasındaki Hukuksuzluklar Hakkında

Partimizin Genel Başkanı ve 27. Dönem Ardahan Milletvekilimiz Sayın Öztürk Yılmaz, 07.12.2022 tarihinde Genel Merkez’deki odasında Serhat Koçu adlı, çok sayıda adli sicil suç kaydı bulunan kriminal bir şahsın bıçaklı saldırısına uğramıştır.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 12.06.2023 tarihli “İddianame”si ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2023/175 E. sayılı ceza davası açılmış olup, söz konusu ceza davasının 13.06.2024 tarihinde 5. duruşması görülmüştür.

Söz konusu olayla ilgili savcılık soruşturma aşaması ve kovuşturma aşamasındaki, hukuğa kesin ve açık şekilde, aykırılık teşkil eden son derece önemli hususların Türk Milleti’yle ve kamuoyuyla paylaşılması zarureti ortaya çıkmıştır. Şöyleki;

– Soruşturma aşamasında kolluk birimince düzenlenen “Rapor”un “Değerlendirme-Sonuç” kısmında şüpheli Serhat Koçu’nun işçi profilinden uzak olduğu, suç işleme alışkanlığı olan şahıs ve şahıslar ile irtibatlı ve iltisaklı olduğunun değerlendirildiği, şüpheli sehat Koçu’nun İstanbul’da Tolga Başaran ile aynı mahallede ikamet ettikleri, eylem öncesinde Iğdır’dan uçakla İstanbul’a geldiği ve Tolga Başaran ile irtibata geçtiği, ifadesinde gerçekleştirdiği eylemde Tolga Başaran’ın yönlendirmesinin olmadığını özellikle vurguladığı, şüphelinin eylemi Tolga Başaran’ın yönlendirmesi ve azmettirmesi ile gerçekleştirmiş olabileceğinin değerlendirildiği ifade edilmiş olmasına karşın, olayın azmettiricilerine dair deliller toplanmamış ve ifadeleri alınmamıştır.

– Serhat Koçu adlı kriminal şahsın,Sayın Öztürk Yılmaz’ın internette bir videosunu izleyerek bir ceza verme kararı aldığı ve eylemi gerçekleştirdiği şeklindeki, hayatın olağan akışına, geçmiş suç kayıtlarına,Sayın Öztürk Yılmaz’a yönelik eyleminden önceki ve sonraki bağlantılarına, telefon görüşmelerine, seyahat ve konaklama bilgilerine, irtibatlı olduğu şahısların özellik ve siyasal çevrelerle bağlantılarına yönelik soruşturma yapılmamış ve toplanması icap eden deliller toplanmaksızın şahsın eylemi, bireysel bir eylem olarak değerlendirilerek olayın azmettiricileri ortaya çıkartılmamıştır.

– Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ceza davası dosyasına dilekçeler verilmiş ve duruşmalarda Sayın Öztürk Yılmaz vekili Av. Ova Baksi Işık tarafından detaylı açıklamalar yapılmak suretiyle, taşeron azmettiricilerin ve taşeron azmettiricilerin arkalarındaki siyasal azmettiricilerin ortaya çıkarılması için bazı delillerin toplanması ve adı geçenlerin ifadelerinin alınması talep edilmiştir.Ancak, Mahkeme, Sayın Öztürk Yılmaz’a öldürme kastıyla düzenlenen suikastın, sadece eylemi gerçekleştiren faili olan Serhat Koçu’yu yargılamakla yetinmekte, somut ve her normal zekalı yurttaşımızın kavrayacağı derecede kesinlik ve açıklıkla, delillerin toplanması ve tanıkların dinlenilmesine yönelik taleplerimizi hukuka aykırı bir şekilde reddetmektedir. Böylelikle, taşeron azmettiricilere ve taşeron azmettiricilerin arkalarındaki siyasal azmettiricilere ulaşılabilmesinin önüne adeta duvar örmektedir. Reddi hakim taleplerimiz de sürekli bir şekilde reddedilmeye devam edilmektedir.

Yenilik Partisi olarak suikastin sebeplerini ve azmettiricilerini biliyoruz ve yargı önüne çıkarılıncaya kadar peşlerini bırakmayacağız.

Türk Milleti’ne ve kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Yenilik Partisi Parti Sözcüsü

Doç.Dr. Kemal ÇİFTÇİ

Ben dahil hiçbirimiz tek başımıza iyi şeyler yapmıyoruz. Ama hepimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz ve birlikte harika bir şey başarabiliriz. Sadece birlikte başarabiliriz.

İletişim

+90 543 586 42 42

bilgi@yenilikpartisi.org.tr

Atatürk Blv. No:231/ 6
Kavaklıdere 06680 Çankaya / ANKARA

Copyright © 2024 Yenilik Partisi. All rights reserved

Paylaş
Bağlantıyı kopyala