Diyarbakır’da Burger King ve Starbucks’a Saldırılar Hakkında

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Burger King ve Kayapınar ilçesindeki Starbucks’a, 22 Haziran Cumartesi akşamı bir grup tarafından tekbirler eşliğinde“Cenk, cihat, şehadet” sloganlarıyla ve İsrail’i protesto gerekçesiyle bir saldırı düzenlenmiştir.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 24 Haziran pazartesi günü; yani,saldırıdan takriben 2 gün sonra, saldırıyla ilgili 16 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden 15’i savcılık ifadelerinin ardından,1 kişi ise çıkarıldığı mahkemece adli kontrol kararıyla serbest kalmıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın ve Diyarbakır Valiliği’nin açıklamalarından, saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında güvenlik güçlerinin önleyici bir tedbir almadığı, saldırıyı önlemediği ve sonrasında da herhangi bir gözaltı işlemi yapmadığı anlaşılmaktadır.

Siyasal İslamcı grupların sadece Diyarbakır’da değil, başka illerimizde gerçekleştirdikleri benzer eylem ve saldırılarının esas amacı, İsrail’i protesto etmek değildir.Saldırıların esas amacı, toplumda belli bir yaşam şeklini benimsemiş olan yurttaşlarda korku atmosferi oluşturmaktır.

Kamu görevlilerini, siyasal İslamcı çevrelerin belli bir toplumsal yaşam şeklini hedef alan bu saldırılarına yönelik,gerekli önleyici tedbirleri almaya ve adli süreçleri derhâl başlatmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Yenilik Partisi Parti Sözcüsü

Doç.Dr. Kemal ÇİFTÇİ

Ben dahil hiçbirimiz tek başımıza iyi şeyler yapmıyoruz. Ama hepimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz ve birlikte harika bir şey başarabiliriz. Sadece birlikte başarabiliriz.

İletişim

+90 543 586 42 42

bilgi@yenilikpartisi.org.tr

Atatürk Blv. No:231/ 6
Kavaklıdere 06680 Çankaya / ANKARA

Copyright © 2024 Yenilik Partisi. All rights reserved

Paylaş
Bağlantıyı kopyala