Genel Başkan

real-estate

Öztürk YILMAZ

GENEL BAŞKAN


Yenilik Partisi Genel Başkanı

Öztürk YILMAZ

Genel Başkan

Öztürk Yılmaz, 19.09.1970’de Ardahan’ın Açıkyazı Köyü’nde yoksul, çiftçi bir ailenin altı çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. İlkokulu köy okulunda okudu. Köyde ortaokul ve lise olmadığından eğitimini Ardahan’da devam ettirdi. Ardahan soğuk ve uzaktı. Okula ulaşabilmek için her gün 8 km yol yol yürüdü.
Eşi Özay hanım lise aşkıydı. Ardahan Lisesi son sınıfta nişanlandılar. Daha sonra ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazanarak Ankara’ya geldi. Ankara’da başlayan yolculuğu dünyanın bir çok ülkesine kadar uzadı.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya (Daire Başkanı) Daireleri ile Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığında (Daire Başkanı olarak) görev yaptı. Yurtdışında ise, Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde (Müsteşar)olarak görevler yapmıştır. 2013 yılında Musul Başkonsolosu, 2015 yılında Tacikistan Büyükelçisi olmuştur.

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ile 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde CHP Ardahan Milletvekili olarak TBMM'ne girmiştir. 16-17 Ocak 2016 tarihine yapılan CHP Kurultayında PM üyeliğine seçilmiştir.3 yıla yakın Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
CHP’nin YCHP’ye evrilmesi üzerine yönetimden FETÖ ve bölücü kesimlerin partiden uzaklaştırılmasını istemesi ve parti içindeki diktatörlüğe başkaldırdığı için YCHP yönetimi tarafından basit bir bahaneyle haksız ve hukuksuz bir şekilde partiden ihraç edilmiştir.
İŞİD’in elinde 101 gün esir tutuldu ve işkence gördü. Sistemin çöktüğü ortamda bile hep dik durdu ve asla taviz vermedi. Döndükten sonra Dışişleri Bakanlığı’na dilekçe vererek kendisine verilebilecek herhangi bir tazminatı kabul etmedi. Eğer bir tazminat olacaksa bunu vatan için canlarını feda eden şehit çocuklarına bağışlamak istediğini yazılı olarak beyan etti ve tazminat almadı. Esir olduğunda gösterdiği tarihi kahramanlığa rağmen Gazi ünvanı verilmesini de istemedi ve talepte bulunmadı. Zira bu görevin ulvi bir maneviyat ve kahramanlık olduğunu, bunun asla maddi ve manevi bir karşılığının konuşulmasının bile bu maneviyata ihanet olacağını belirtti.

20 Kasım 2018 tarihinden 20 Temmuz 2020 tarihine kadar Ardahan Bağımsız Milletvekili olarak görevine devam etti. Türkiye’de artık bu düzenle devam edilemeyeceğini 20 Temmuz 2020 tarihinde YENİLİK PARTİSİ’ni kurarak özgürlük, üretim, adalet, sosyal barış ve diğer alanlarda güçlü ve milli bir programla halkımızın karşısına çıktı.
Öztürk Yılmaz, iktidar ve muhalefetin birbirinin yedek lastiği hatta karbon kopyası ve Türkiye’de rejim değişikliğinin ortakları olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin bir yeniliğe ihtiyacı bulunduğunu, bunun da yeni yüzler ve yeni fikirlerle gerçekleşebileceğini belirtmişti.
AB'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) Master yapmıştır.
Evli ve üç kız babası olup, çok iyi seviyede İngilizce, Rusça ve Portekizce bilmektedir.

BİZE KATILIN

* Kişisel bilgileriniz kimse ile paylaşılmamaktadır.

Aşağıdaki bilgileri doldurunuz.